Home AKTUALITET Bilanc i frikshëm, 5 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja...

Bilanc i frikshëm, 5 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja në 24 orë

55
0

Shifra të frikshme po rregjistron Covid-19 në Shqipëri. Në 24 orët e fundit betejën me virusin vdekjeprurës nuk e kanë fituar 5 pacientë të prekur. Kurse që nga fillimi i pandemisë, kanë humbur jetën 2528 qytetarë.

”Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me Covid-19 5 qytetarë: dy qytetarë nga Tirana të moshave 61-68 vjeç, dy qytetarë nga Elbasani të moshave 56-76 vjeç dhe një qytetar 77 vjeç nga Shkodra. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve”.

Po ashtu nga 6732 testime, kanë rezultuar pozitivë 1079 qytetarë. ”384 raste në Tiranë, 96 në Shkodër, 58 në Durrës, 51 në Vlorë, 38 në Fier, 31 në Lushnje, 29 në Sarandë, 28 në Berat, 27 në Elbasan, 24 në Kurbin, 23 në Kavajë, nga 22 raste në Vau i Dejës, Kukës, 21 në Lezhë, 18 në Kamëz, nga 16 raste në Kuçovë, Malësi e Madhe, 12 në Gjirokastër, 11 në Pogradec, 10 në Patos, nga 9 raste në Krujë, Dimal, nga 8 raste në Has, Shijak, Dibër, Gramsh, nga 7 raste në Mallakastër, Peqin, 6 në Dropull, nga 5 raste në Librazhd, Rrogozhinë, Tropojë, nga 4 raste në Mat, Memaliaj, Devoll, Skrapar, Poliçan, Cerrik, Belsh, nga 3 raste në Tepelenë, Delvinë, Himarë, Klos, nga 2 raste në Mirditë, Përmet, Korçë, nga 1 rast në Prrenjas, Kolonjë, Maliq, Këlcyrë, Libohovë, Selenicë, Divjakë, Roskovec, Vorë, Fushë Arrëz, Pukë”.

Janë 12,399 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në Spitalet Covid po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Janë shëruar 804 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 138,391 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (08 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 1079
Të shëruar në 24 orë 804
Të shtruar në spitale 152
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 6732
Testime totale 1,095,250
Raste pozitive 153,318
Raste të shëruara 138,391
Raste aktive 12,399
Humbje jete 2,528

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4758
Shkodër 1743
Durrës 1115
Fier 957
Vlorë 892
Lezhë 775
Elbasan 639
Berat 484
Korçë 306
Gjirokastër 261
Kukës 260
Dibër 209

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here