Home Bota Putin vendos datën se kur do të mbarojë lufta

Putin vendos datën se kur do të mbarojë lufta

290
0

Sipas disa raporteve, Rusia ka një datë në mendje se kur do të përfundojë lufta në Ukrainë.

Faqja e internetit e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës pretendon se “udhëheqja ushtarako-politike e federatës ruse nuk refuzon të vazhdojë luftën e saj kundër Ukrainës” pavarësisht “humbjeve të konsiderueshme dhe personelit të demoralizuar”.

Sipas mediave të huaja, lufta thuhet se do të përfundojë para datës 9 maj 2022.

Data është e rëndësishme pasi shënon paradën vjetore të ditës së fitores në Sheshin e Kuq të Moskës, i cili feston fundin e Luftës së Dytë Botërore dhe dorëzimin e Gjermanisë naziste.

Megjithatë, është e paqartë saktësisht se çfarë do të thotë “e përfunduar” për presidentin rus Vladimir Putin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here