Home AKTUALITET Zyrtare, Rusia përjashtohet edhe nga ”Eurovision 2022”

Zyrtare, Rusia përjashtohet edhe nga ”Eurovision 2022”

570
0

Nuk ka më dyshime, Rusia është përjashtuar nga Festivali Europian i Këngës për vitin 2022, që do të zhvillohet në Turin të Italisë këtë vit.

“Mbetemi të përkushtuar për të mbrojtur vlerat e një kompeticioni kulturor që promovon marrëdhëniet dhe mirëkuptimin ndërkombëtar”, thuhet në deklaratën e organizatorëve.

Pjesëmarrja e Rusisë në garën e këtij viti do të diskreditonte kompeticionin, për shkak të krizës në Ukrainë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here