Home AKTUALITET Zbulohet vendi ku mbahet fshehur Nuredin Dumani

Zbulohet vendi ku mbahet fshehur Nuredin Dumani

583
0

Nuredin Dumani, i penduari i drejtësisë, që ka tronditur botën e krimit dhe jo vetëm me detajet nga vrasjet më të bujshme në vend, mbahet në kushte të larta sigurie në spitalin e burgut në Tiranë. Gazetarja Anila Hoxha gjatë një emisioni televiziv ka treguar se ai vizitohet shpesh edhe nga prokurorët e SPAK.

Më tej gazetarja ka treguar se SPAK e ka në duar Dumanin dhe përpiqet të ruajë sekretin ndërsa prokurorët dhe e vizitojnë shpesh në spitalin e burgut. Sipas saj problemi është që SPAK ka partner policinë e shtetit dhe jo BKH-në.

Kjo çështje do zgjasë disa ditë. Historia e Nuredin Dumanit dhe Henrik Hoxhajt shkon përtej asaj që quhet sekret hetimor. I tërheq gazetarët që të jenë në kërkim të detajeve për konkurrencë. Pikëpyetja e parë është nëse sekreti u dëmtua kur e tha se Dumani ishte penduar, apo më herët. Pasi Dumani u arrestua, u shpërnda një video e arrestimit ku ishte strehuar pasi ishte plagosur. Gledis Nano e konsideroi një sukses pasi Dumani gjurmohej prej kohësh ndërsa policia po dështonte.

Sapo pacienti u transferua në spitalin e burgut, pati masa nga SPAK. Merrte liri me kusht për shkak të një sëmundje të zëmrës. Për shkakun shëndetësor del pas arrestimeve. Ky shtetas, nga krime të vogla u perfeksionua. U dënua me kusht dhe askush nuk e kontrolloi. SPAK e ka në duar, përpiqet të ruajë sekretin, prokurorët fillojnë dhe e vizitojnë shpesh në spitalin e burgut. SPAK ka partner policinë e shtetit, ndërkohë që duhet të ketë BKH, këtu fillon problem.

Po të duan i ruajnë shumë mirë sekretët. Në spitalin e burgut ka policë të burgjeve, ambientet e spitalit janë të pa konsiderueshme. Në ditët e para qarkulloi informacione që Nuredini kishte filluar të fliste, kjo ishte çëshja më e diskutuar. U raportua që është penduar, ishte një lajm i madh se dihej kush ishte Dumani dhe Hoxha. Njësoj do të ishte edhe pë Talo Çelën nëse do kapej.

SPAK nuk nisi asnjë hetim dhe verifikim, ata janë pronarët e atij sekreti, është përgjegjësia e tyre. A raportojmë për fëmijë të abuzuar, japim emrat e tyre? Nuk e bëjmë për të ruajtur fëmijën. Në SPAK aktualisht ka një hetim për dekonspirim. Ata vërtet thonë që e kishin me gazetarin, por ata thonë ndalohet publikimi i pjesshëm apo i plotë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here