Home Kryesore Zgjedhjet e 6 Marsit/ Sot ndizen “motorët” e fushatës elektorale

Zgjedhjet e 6 Marsit/ Sot ndizen “motorët” e fushatës elektorale

355
0

Sot nis zyrtarisht fushata për zgjedhjet e pjesshme vendore që do të mbahen me 6 Mars.

Zgjedhjet do të mbahen në 6 bashki: Durrës, Shkodër, Vorë, Lushnje, Dibër dhe Rrogozhinë.

Data për nisjen e fushatës, 19 shkurt, u vendos nga Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi. Sipas KQZ-së në 6 bashkitë janë të regjistruar 648.536 zgjedhës, do të ketë 13 KZAZ dhe 940 Qendra Votimi.

cna politike

Ndërkohë këta janë kandidatët që do të garojnë për kryetar bashkie në 6 bashkitë:

Kandidatët e PD

Bashkia Shkodër, Xhemal Bushati,

Bashkia Durrës: Luan Hoti

Bashkia Lushnjë: Indrit Sefa,

Bashkia Dibër: Luan Haka

Bashkia Rrogozhinë: Ferdinand Saraçi

Bashkia Vorë: Ymer Marku.

Kandidatët e Grupit të Rithemelimit (Sali Berisha+LSI+PDK)

Bashkia Shkodër: Bardh Spahianull

Bashkia Durrës: Ardian Muka

Bashkia Lushnjë: Eton Bano

Bashkia Dibër: Premtim Kryemadhi

Bashkia Rrogozhinë: Hekuran Xhani

Bashkia Vorë: Lulzim Vrana

Kandidatët e PS

Për Bashkinë Durrës, PS garon me Emirjana Sakon

Për Bashkinë Shkodër, PS garon me Majlinda Angonin

Për Bashkinë Dibër, PS garon me Rrahim Spahiun

Për Bashkinë Rrogozhinë, PS garon me Edison Memolla

Për Bashkinë Vorë, PS garon me Blerim Shera

Për Bashkinë e Lushnjës Eriselda Sefa

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here