Home AKTUALITET Gazetarja rrëfen tragjedinë në Himarë: Askush nuk guxonte të nxirrte trupin nga...

Gazetarja rrëfen tragjedinë në Himarë: Askush nuk guxonte të nxirrte trupin nga deti

757
0

Vendi ynë është tronditur ditën e sotme nga vdekja tragjike e vajzës 7-vjeçare në plazhin e Potamit. Vogëlushja ishte në det kur skafi që drejtohej nga polici Arjan Tase iu afrua dhe i mori jetën. Gazetarja Esmeralda Keta e cila ka qenë e pranishme në vendngjarje ka treguar në momentin që ndodhi ngjarja e rëndë asnjë pushues nuk kishte guxim të futej në det për të nxjerrë trupin e pajetë të vogëlushes.

Sipas saj familja me origjinë nga Tropoja ditën e djeshme kishte mbërritur në plazhin e Potamit për të kaluar pushimet e verës. Më tej ajo shton se mamaja e vajzës që humbi jetën vazhdon të jetë në vendin e ngjarjes pasi ka frikë se ngjarja e rëndë mund të manipulohet.

Postimi i plotë i gazetares:

Vetëm pak metra larg fëmijëve të mi që po laheshin ne det, një 5-vjecare e bukur, me kacurrela te arta, u masakrua nga një skaf…Per te kuptuar se sa dramatike ishte ngjarja mjafton tu them se asnje prej dhjetra pushuesve nuk guxonte të futej në det e të nxirrte trupin e vogushes së pafat, vetëm një hollandez qe punonte tek ndihma e shpejte pati kurajon te mblidhte trupin e vogelushes…. Familja me origjinë nga Tropoja por që jetonte në Kanada, vetëm dje pasdite kish mbërritur ne Potam per te kaluar pushimet që u kthyen në tragjedi.

Kush e ka fajin?

Nê vendin ku ndodhi ngjarja kishte kordon sigurie per mjetet e lundrimit, por te gjithe ne kemi nevoje te dime a jane me licencë këto kordone? Nese po, a jane ato konform ligjit? Qe do te thote te jene te taposura, te jete i lire kordoni dhe te mos vendosen cadra ne vendin qe i korespondon kordonit, te kete njerez qe ndihmojne dhe udhezojne mjetet qe dalin ne breg, por edhe qe nuk i lejojne pushuesit te lahen brenda tij..

Nese nuk i plotesojne keto kushte atehere, ata qe e kane per detyre ta monitorojne duhet te mbajne pergjegjesi. Duke pare se sa shume kordone te tilla ka pergjate vijes bregdetare duhet te marre fund mania qe cdo lokal te kete dalje ne det…

Do ta kem të vështirë të shkul nga mendja fytyrën e së ëmës se vogelushes, teksa nje kordon i gjate pushuesish shkoi te ngushellonte. E vetmja gje qe mund te benin ishte ti jepnim nje perqafim e ajo mu drejtua, kur pa femijet e mi: “Shijoni njeri -tjetrin. Mos lejoni hallet t’ ju mbysin. Une e humba pergjithmone vogelushen time”. E mbytur ne lot dhe mes asaj dhimbje ajo grua kishte force te na thoshte nje fjale te mire, ndersa ne nuk ia mbrojtem dot vogelushen e saj. Edhe pas 4 oresh nga ngjarja ajo vazhdon e qendron ende ne skenen e krimit, nga frika se mos e manipulojne ngjarjen…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here