Home POLITIKE Grupi “Për PD” shkund Bashën: “Të dorëhiqet, vendimi për Berishën anti-statutor”

Grupi “Për PD” shkund Bashën: “Të dorëhiqet, vendimi për Berishën anti-statutor”

1462
0

Grupi ‘Për PD’ ka kërkuar dorëheqjen e kreut të PD Lulzim Basha.

Kjo kërkesë ka ardhur pas vendimit të Bashës për përjashtimin e ish –kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentare.

Sipas grupit  “Për PD”, vendimi i Bashës për përjashtimin e Berishës është anti-statutor.

Ata hedhin akuza mbi Bashës, se ka bër marrëveshje me kryeministrin Edi Rama për përfitime peronale.

“Partia Demokratike është e marrë peng. Basha ka bërë pakt me Ramën për përfitime personale”, thuhet në deklaratën e grupit “Për PD”.

Deklarata e plotë:

Grupi për PD ka ndjekur me shqetësim zhvillimet e ditëve të fundit në Partinë Demokratike. Vendimi i fundit i Kryetarit në detyrë të Partisë Demokratike është antistatutor dhe në vazhdën e të gjitha vendimeve antistatutore e antidemokratike të ndërmarra që prej vitit 2017.

Lulzim Basha është përgjegjës për humbjen e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 nëpërmjet pazareve dhe marrëveshjeve fitimprurëse me Edi Ramën, për përfitim personal. “Masakra zgjedhore” ishte alibia e rradhës për të mbuluar këto pazare.

Për këto arsye dhe shumë të tjera, Partia Demokratike duhet të ringrihet dhe reformohet si një parti e djathtë bashkëkohore, me një projekt të ri të bazuar në idealet e themelimit të saj.

PD-ja e marrë peng duhet ti kthehet demokratëve dhe anëtarësia e saj e gjerë dhe e pandikuar, e pakushtëzuar, duhet të vendosë mbi të ardhmen e saj.

Dorëheqja ose largimi i Lulzim Bashës nga pozitat e Kryetarit në detyrë duhet të jetë akti i parë dhe i menjëhershëm drejt këtij reformimi.

Krijimi i një Këshilli Drejtues të përkohshëm, kthimi i votës dhe i mendimit të lirë në parti, si dhe ringritja e të gjitha forumeve të PDSH-së nëpërmjet zgjedhjeve të lira, janë të domosdoshme për ringritjen e Partisë dhe kthimin e besimit. Reformimi i PD-së do të vijë nga bashkimi i të gjithë kontributeve dhe vlerave ndër vite, konkurenca e lirë dhe meritokracia në Parti. Ne vlerësojmë se Shqipëria ka më tepër se kurrë nevojë për një opozitë të fortë, të pakapur dhe të pandikuar dhe kjo bëhet vetëm me hapjen e Partisë dhe kthimin e institucionit të votës së lirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here