Home POLITIKE Ilir Meta fshihet në presidencë, Basha në PD, ja pse Merkel nuk...

Ilir Meta fshihet në presidencë, Basha në PD, ja pse Merkel nuk i takoi në Tiranë

256
0
Ilir Meta fshihet në presidencë, Basha në PD, ja pse Merkel nuk i takoi në Tiranë
Ilir Meta fshihet në presidencë, Basha në PD, ja pse Merkel nuk i takoi në Tiranë

Kancelarja Angela Merkel mbërriti ditën e sotme në Shqipëri, ku dp të takojë kokë më kokë kryeministrin Edi Rama.

Merkel do të mbledh në Tiranë të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor ku në plan të parë ishte çështja e bashkëpunimit rajonal. Ndërsa i fituari nga kjo mbledhje del kryeministri shqiptar i cili merr pikët maksimale.

Por çfarë ra në sy…

Kur një zyrtarë i lart vjen në Shqipëri sipas protokollit dhe zakonit duhet të takohet edhe presidentin e vendit, në këtë rast Ilir Meta. Sipas agjendës së publikuar nuk shihej në asnjë vend ndonjë takim me presidentin Meta. Nëse duhet ti bëjmë një analizë sipërfaqësorë, mund të jetë një mesazh për të. Ndoshta edhe nga sulmi që Meta bëri ndaj SHBA para 25 prillit.

Gjithashtu kancelarja Merkel nuk caktoi takim as me Lulzim Bashën, kujtojmë këtu që e ka edhe parti simotër në Partitë Popullore Europiane.  Kjo tregon se diçka është thyer në besimin e saj në opozitën shqiptare e cila po shkërmoqet nga sherret brenda vetes.

Ilir Meta sheh nga dritarja e presidencës dhe teksa Rama dhe te gjithë liderët e Ballkanit Perëndimore janë mbledhur bashkë.

Lulzim Basha nga ana tjetër ka një tjetër hall, Sali Berishën. Ish-kryeministri po bën çështë e mundur që Basha të detyrohet të japi dorëheqjen.

Me pak fjalë Edi Rama dhe Shqipëria po fiton besueshmërinë europiane.

Negociatat me BE duken shumë afër pranimit. Kështu që Rama do të qeverisë i qetë dhe pa OPOZITË.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here