Home AKTUALITET La punën në lavazh për t’u kujdesur për shtëpinë e barit, dënohet...

La punën në lavazh për t’u kujdesur për shtëpinë e barit, dënohet me burg 28-vjeçari shqiptar në Angli

853
0

Një 28 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia angleze pasi është kapur brenda një shtëpie bari me vlerë 63 mijë paundësh në Kënetën Lindore Grimsby. Shtetasi Bledar Porja, 28 vjeç, kishte jetuar dhe punuar në një lavazh në Londër kur u rekrutua për t’u kujdesur për 144 bimë kanabisi në Grafton Street. Ditën e sotme i riu doli para gjykatësve dhe u dënua me dy vjet e dy muaj burg.

Porja, i cili mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht në vitin 2019, pranoi se ishte përfshirë në prodhimin e kanabisit, kur u paraqit në Gjykatën e Kurorës Grimsby. Ai kishte punuar në uzina për më shumë se dy muaj midis dhjetorit të vitit të kaluar dhe shkurtit të këtij viti. Atij iu ofruan 400 paund në muaj për shpenzimet e jetesës për të qenë “kopshtari” dhe ai priste të paguhej pasi të korrej kanabisi.

Ai u kap në përpjekje për t’u arratisur nga policia më 26 shkurt. Atij i gjetën një sasi parash dhe një celular. Policia zbuloi se matësi i energjisë elektrike në shtëpinë me tarracë ishte anashkaluar dhe një fabrikë e përpunuar kanabisi me 35 transformatorë dhe sistem ndriçimi ishte ngritur për të rritur bimët. Paratë e sekuestruara u vendos që të jepeshin për bamirësi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here