Home POLITIKE Murrizi shfrenon gojën pas vendimit për Metën: Zbythje në menderë e drejtësisë...

Murrizi shfrenon gojën pas vendimit për Metën: Zbythje në menderë e drejtësisë së re

2064
0
Deputeti i Partise Demokratike, PD, Myslym Murrizi, duke folur gjate nje seance parlamentare, ku jane rrezuar tete dekrete të Presidentit Ilir Meta, shtate nga te cilat ishin kthyer per rishqyrtim./r/n/r/nDemocratic Party MP, Myslym Murrizi, speaks during a parliamentary session, in which eight decrees of President Ilir Meta, were turned down.

Ish deputeti Myslim Murrizi ka reaguar ashpër pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për të mos shkarkuar Presidentin Ilir Meta.

Sipas Murrizit, vendimi i mesnatës i Gjykatës Kushtetuese shprehu qartë pazarin e radhës si dhe dështimin me turp të SHBA-BE me të ashtuquajturën reformë në drejtësi.

“Dy trekendesha bermude, kur bashkohen bashke bejne nje katror te bere mut deri ne maje

Trekendeshi i bermudes se Bashes( Rama, Meta, Berisha) dhe trekendeshi i bermudes se Rames( Basha, Meta, Berisha) ne fakt kane rreth 20 vjet qe jane nje katror i ber mut nga te katera anet, e ne mes tyre qendrojne Shqiptaret dhe Nderkombetaret.

Ky katror i ber mut here mashtron Shqiptaret dhe tallet me Nderkombetaret, here mashtron nderkombetaret dhe tallet me Shqiptaret.

Nuk kam te drejte te gjykoj vendimin e Gjykates Kushtetuese sepse mendoj qe duhet te jete pushtet me vete drejtesia, por kurre nuk e kam besuar kete ndarje prej 31 vitesh

Por kam te drejte si çdo Qytetare te shpreh opinionin tim mbi vendimin e kesaj gjykate dhe çdo vendim te kujdo pushteti qofte si legjislativit, ekzekutivit dhe gjygjesorit

Vendimi i mesnates i Gjykates Kushtetuese shprehu qarte pazarin e radhes mes brinjeve te katrorit te ber mut, dhe deshtimin me turp te SHBA BE me te ashtuquajturen reforme ne drejtesi

Megjithese kjo gjykate perbehet nga te zgjedhur te Rames, te Metes dhe te Bashes

Antaret e kesaj gjykate nuk pordhen per mashtrimet e radhes as te Zj Kim e as te z Soreca, sepse kishin mbajtur mend mire mashtrimin qe ju be antareve te tjere te gjykates kushtetuese para tyre, kur ju premtua te legjitimonin vetingun qe ishte hapur antikushtetues ne kembim te premtimit se ata do kalonin vetingun

Aq te sigurte ishin nga premtimi mashtrues qe ju bë, saqe ish antarja Altina Xhoxhi erdhi nga Amerika per te votuar pro vetingut dhe u shkarkua nga ai veting antikushtetues qe kishte legjitimuar vete fale mashtrimit

Keta “ profesoret” e sotem qe jane ne gjykaten kushtetuese nuk e hengren kete karamele se e dine mire qe pas 9 vjetesh kane rrjedhur shume ujera e kane ndryshuar shume gjera

Keta “ ustallare” te se drejtes konstitucionale e dine fare mire qe Meta, Rama, Basha, dhe Berisha do jene perseri ketu, ndersa Kim dhe Soreca ne Kirkistan nese nuk e ka pushtuar Rusia deri atehere

Ky vendim ju tregon Shqiptareve se reforma e leshit ne drejtesine e Peleshit nuk do sjelle asgje nga ajo qe Shqiptaret presin, dhe asnjeri nga 4 brinjet e dy trekendeshave te bermudes nuk do te pjerdh per mender reformen e leshit edhe pse Shqiptaret do pagujne 100 milion euro per rrogat, makinat, rojet, djetat , e nje grushti sorrogatosh qe gjoja bejne vetingun

Ne menyre simbolike u zgjodh edhe ora ne mes te nates per te publikuar vendimin

Eshte fiks orar kur fillojne levizjen hajdutet, per te treguar se vendimi eshte mare ne menyre hajdute dhe i urdheruar nga hajdutet

Ky eshte vendimi i pare i zbythjes se mender drejtesise se re

Te tjeret do vijone me pas

Te harxhosh 100 milion euro, 9 vjet kohe dhe zhurme ne politike per te ngritur kete mender drejtesi qe dergon flet arresti komisionereve qe kane vdekur para 3 vjetesh dhe qe arreston per shou Prof Dr Edvin Priftin dhe ndonje polic qe mer 5 euro, eshte njelloj sikur te mbash 30 dite ramazan dhe ta çelesh me M…….pastaj

Vete deklarata e soteme e Ambasades se SHBA per kete vendim, ishte dhjaksje me bisht nder shale, se Soreca nga Napoli nuk ka folur akoma

Dy trekendeshat e bermudes, fituan si katror i bere mut, mbi mender drejtesine e re te disa muterve se bashku te mbledhur nga ana e anes ose siç thone Shqiptaret nga G….. i semes qe derdellisin per drejtesi te re ne nje Vend shume te vjeter”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here