Home Bota Putin po ndjek traditat e vjetra të Kremlinit për të shkatërruar Ukrainën

Putin po ndjek traditat e vjetra të Kremlinit për të shkatërruar Ukrainën

492
0

Christina Hooke është një profesore asistente në Departamentin e Menaxhimit të Konflikteve në Universitetin Shtetëror Kenneso për Menaxhimin e Konflikteve, Ndërtimin e Paqes dhe Zhvillimin, dhe një ish-Fullbright Fellow në Ukrainë. Sipas saj Putin po ndjek traditat e vjetra të Kremlinit në përpjekjen për të shkatërruar Ukrainën. Sipas saj ofensiva e Vladimir Putin shoqërohet me shkatërrimin e qyteteve, por ukrainasit kanë pësuar humbje më shumë se një herë në histori për shkak të një fqinji agresiv, ndaj kanë një përgjigje të gatshme ndaj veprimeve të tilla.

Christina Hooke: 

Fjalimi i Putinit më 21 shkurt habiti edhe vëzhguesit me përvojë ruse. Në të, presidenti rus dënoi Ukrainën dhe hodhi bazat për pushtimin aktual. Ai dënoi humbjen jo vetëm të Bashkimit Sovjetik, por edhe të Perandorisë Ruse. Një zemërim i tillë emocional ishte një sinjal i një lufte të vështirë tetëvjeçare në përshkallëzim. Putin akuzoi bolshevikët për krijimin e Ukrainës, arkitekti i së cilës, sipas gjykimit të tij subjektiv, ishte Vladimir Lenini. Përveç kësaj, udhëheqësi i Kremlinit kërcënoi se do të shkatërronte vendin në frymën e “dekomunistizimit të vërtetë”. Për ata që e njohin çështjen e Ukrainës, shumë aspekte të pushtimit aktual të Rusisë janë shumë të njohura. Është e lehtë të konkludohet se në fjalimin e tij historik, Putin mohoi ekzistencën e Ukrainës dhe pohoi bazën “historike” të botëkuptimit të tij vdekjeprurës.

Duke ditur të gjitha përpjekjet e Rusisë për të aneksuar dhe kontrolluar në mënyrë arbitrare Ukrainën, situata aktuale të kujton luftën për shtetësinë e Ukrainës në fillim të shekullit të njëzetë, veçanërisht përdorimin e gjenocidit nga armiku, siç ishte nën regjimin stalinist në vitet 1930. Në një kohë, një krahasim i tillë mund të duket shumë dramatik, por mohimi aktual i Putinit për kombin ukrainas dhe armiqësitë shkatërruese nuk mund të krahasohen me asgjë tjetër veçse një epokë totalitare.

Krimi më famëkeq i Kremlinit në Ukrainë sot është Uria e Madhe e epokës së Stalinit, të cilën ukrainasit e quajnë Holodomor. Kjo uri artificiale ndryshoi shoqërinë ukrainase përgjithmonë në fillim të viteve 1930, duke vrarë të paktën katër milionë ukrainas.

“Putin po ndjek traditat e vjetra të Kremlinit për të shkatërruar Ukrainën”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here