Home Bota Rusia tërheq forcat ushtarake nga qyteti ukrainas

Rusia tërheq forcat ushtarake nga qyteti ukrainas

113
0

Ushtarët rusë kanë ndaluar sulmet në zonën e qytetit Sumy, ata po përpiqen të rigrupohen dhe të tërheqin trupat në drejtime të tjera. Kështu thuhet në informacionin operacional të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës në orën 24:00 të datës 27 mars. Në Slobozhansky, armiku rus braktisi ofensivën në rajonin e Sumy. Një BTGr nga ushtria e parë e tankeve të armikut u tërhoq plotësisht nga Ukraina në territorin e Federatës Ruse.

Ushtarët vazhduan të godasin në Kharkov dhe u përpoqën të përparonin në Izyum. Në drejtimin e Volynit , ekziston një probabilitet i lartë për të përfshirë ushtrinë e Bjellorusisë në luftën kundër Ukrainës. Ushtarët rusë po kryejnë sulme ajrore në drejtimet Kovel, Varash, Sarny. Në zonën e Kalinkovich, pushtuesit po sjellin raketa në Iskander-M OTRK.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here